Krajta královská (Python regius)

 CHOV KRAJTY KRÁLOVSKÉ

Mládě krajty královské

Krajta královská je velmi klidný, neagresivní had. Pouze výjimečně se najde jedinec, který by svého majitele kousl. Především z tohoto povahového rysu vyplývá taková oblíbenost krajty královské mezi chovateli - jak zkušenými, tak i začátečníky. K oblibě krajty královské přispívá i její barevnost. Líbivé je nejen její základní přírodní zbarvení, nýbrž i další, uměle vytvořené barevné mutace. Krajta královská je geneticky velmi tvárná a poměrně rychle lze vyšlechtit nové varianty. Dožívá se až 30ti let.

 

Barevné mutace krajty královské

 

 

KRAJTA KRÁLOVSKÁ ODMÍTÁ POTRAVU

Jedním z mála problémů, které může krajta královská připravit svému majiteli, je její sklon k odmítání potravy. Většinou k tomu dochází při větším stresu, kterým může být její prodej novému majiteli a zvykání si na nové prostředí, často však přestane had žrát zcela bez příčiny. Krajta královská dokáže odmítat potravu třeba celý rok. Samozřejmě přitom přichází o dobrou kondici a v nejhorším případě může i uhynout. Zkušenější chovatel může zkusit krajtu „rozkrmit“ násilím, toto je však skutečně pouze nouzové řešení. Někdy pomůže, když do terária k hadovi, který odmítá potravu, přibude společník – druhá krajta královská. První had pak začne naprosto přirozeně žrát spolu s nově příchozím. 

Riziku odmítání potravy nelze účinně zabránit, nicméně je vždy lepší si pořídit již rozkrmené mládě, případně dospělého jedince, vždy však přímo od chovatele, nikoliv v obchodě se zvířaty (ve zverimexech).

Krajta královská v teráriu

 

TERÁRIUM PRO KRAJTU KRÁLOVSKOU

Vhodným obydlím pro krajtu královskou je skleněné terárium zhruba o velikosti 150x60x80 cm. Nejdelší hranou terária je pak výška. Lze je však orientovat i jinak – aby nejdelší stranou byla šířka - vždy je však důležité, aby měl had možnost se alespoň jedním směrem natáhnout celý. Na dno terária se nejčastěji používá lignocel, nebo rašelina, povrch lze pro větší líbivost zasypat drcenou kůrou. Není problém udržovat tento substrát čistý, výkaly lze jednoduše odstranit igelitovým sáčkem, navíc had většinou koná svou potřebu v některém z rohů terária a tak je péče o čistotu o to snazší.

Dospělá samice krajty královské s mládětem

 

Terárium pro krajty královské musí být vybaveno dostatkem větví ke šplhání, úkrytem a miskou s čerstvou vodou. Had ocení i topný kámen, na němž se bude moci vyhřívat, bude-li chtít. Trvá-li chovatel na živé rostlině coby dekoraci, lze použít potos (lat. Epipremnum aureum). Je však potřeba počítat s tím, že jej bude nutné čas od času obměnit – had jej svým pohybem v teráriu často poláme. Tato rostlina je však velmi odolná, snadno se množí z jediného listu a nevyžaduje žádnou zvláštní péči, tudíž není problém ji v teráriu udržovat. Na jejích listech se navíc lépe drží vlhkost, kterou dodáváme rosením. 

Ukázka vhodného úkrytu pro krajtu královskou

 

K vytápění a osvětlení postačí obyčejná žárovka, zajištěná tak, aby se o ni had nemohl spálit. Speciální terarijní UV žárovka není u tohoto hada nutná. V jednom teráriu lze chovat jak jediný exemplář krajty královské, tak například dva jedince. Krajty královské jsou velmi snášenlivé, společnost druhého hada stejného druhu si vyloženě užívají. Rychle si na sebe zvyknou a rády pak odpočívají propletené jedna v druhé. Je samozřejmé, že jsou-li v teráriu chovány dvě krajty najednou, je potřeba úměrně zvýšit velikost terária.

Společný odpočinek dvou samic krajty královské

 

 

TEPLOTA V TERÁRIU PRO KRAJTU KRÁLOVSKOU

Jelikož není potřeba krajtu královskou zimovat, neklade takové nároky na změny teploty a klimatu v teráriu. Celoročně postačí udržovat teplotu okolo 28 ̊C, přímo v blízkosti světelného zdroje vyšší, okolo 35 ̊C a minimálně jednou za dva dny terárium porosit (zvýšit vlhkost). Had by měl mít možnost se kdykoliv stáhnout do chladnější části terária, např. do úkrytu.

KRMENÍ A PÉČE O KRAJTU KRÁLOVSKOU

Krajtu královskou je nejvhodnější krmit drobnými hlodavci. Ideální jsou myši, křečci, či potkani. Dospělý had si sice poradí i s mladým králíkem, menší kořist je však vhodnější z důvodu bezpečnosti hada. Pro zpestření je možné předložit i čerstvě vylíhnuté kuře. Mladé krajty královské se krmí častěji, zhruba jednou, či dvakrát týdně. Dospělé krajtě královské postačí krmení jednou za 3 – 4 týdny v případě, že dostane např. většího potkana.

ROZMNOŽOVÁNÍ KRAJTY KRÁLOVSKÉ V ZAJETÍ

Pohlaví krajty královské lze s jistotou zjistit jediným způsobem – sondáží kloaky. Hlouběji lze sondu zasunout u samců, u samic daleko méně. Toto testování však může provádět pouze odborník, laik by mohl zvířeti ublížit, či jej vážně poranit. Krajta královská klade po zhruba 3 měsíční březosti vejce, jejich počet je různý, většinou okolo 10ti. Po snůšce je samice hlídá, chrání je v záhybech svého těla až do jejich vylíhnutí. Mláďata jsou ihned schopná samostatného života a krmí se myšími holaty.

Mladá samička krajty královské