Zdravotní aspekty

 

Zdravotní aspektyObrazek

Pokud se správně staráte o Vaše krajty a přiměřeně je krmíte, není moc pravděpodobné, že by onemocněly. Nicméně, pokud propukne u hadů choroba, je dobré vědět, co dělat. 
Prevence je vždy lepší než sebelepší léčení. Hlavním aspektem při prevenci před onemocněním je hygiena. Ačkoli je hygiena především spojována se zdravotnickým zařízením, desinfekcí a chemickými prostředky, jedná se o celý soubor opatření aplikovaných i v jiných podmínkách a různými způsoby.

Základem dobré hygieny jsou optimální podmínky životního prostředí. 
Jako všichni ostatní plazi, nejsou krajty královské schopny se adaptovat na prostředí diametrálně odlišné klimatu, ve kterém běžně žijí. Protože jsou studenokrevné, musí mít optimální teplotu, aby mohly řádně probíhat jejich životní funkce. Optimální teplota je zvláště důležitá u přijímání a trávení potravy. Pokud měli hadi trvale nízkou teplotu, ztratí chuť k jídlu, a pokud nízká teplota přetrvává i po krmení, může být celý trávicí proces neúčinný. Potrava bude pouze částečně natrávena ve střevech a nedostatek trávicích šťáv způsobí její hnilobu. To může zapříčinit nadmutí a případnou otravu hada. 
Pokud vaše krajty královské onemocní a nevíte, jak se s tím vypořádat nebo co děláte špatně, je třeba vyhledat veterináře. V dnešní době existuje nová generace veterinářů, kteří se více zajímají o exotická zvířata a mezi nimi je možno nalézt specialisty na choroby plazů. Když je Váš místní veterinář nezkušený v léčbě chorob hadů, měl by Vám dát kontakt na někoho, kdo tomu rozumí. 

Nakonec krátký přehled nejběžnějších problémů a chorob, se kterými se můžete setkat:


Podvýživa: není to častý problém, protože krajty královské obvykle žerou hlodavce nebo ptáky, což lze považovat za stravu hraničící s dietní. V případě nedostatku vitamínů (příslušné potřebné množství v jednodenní nutriční hodnotě dodávají např. několikadenní kuřata, tekuté vitamíny a minerály mohou být dodávány injekcí do mrtvé kořisti před krmením hada) Vám může veterinář je-li to nutné doporučit výživný koncentrát nebo preventivní lék podávaný do žaludku krajty. Tento preparát může být podáván trubicí zasunutou do žaludku. 

Poranění: Ačkoli se nejedná o pravou chorobu, jsou poranění příležitostně způsobována boji, pokusy o útěk, spáleninami od lampy, kousnutím hlodavci apod. Takové rány se obvykle zanítí, jestliže nejsou ošetřeny. Povrchní rány se obvykle hojí rychle, pokud se přestříkají denně antiseptikem, např. látkami betadinové řady. Hlubší poranění nebo horší zanícené rány by měly být konsultovány s veterinářem nebo veterinárním zařízením, když po zašití a nasazení antibiotik mohou být úspěšně vyléčeny. 

Ektoparazité: Roztoči a klíšťata jsou nejběžnějšími ektoparazity (žijí na vnější straně těla), kteří se živí krví zvířat. Na problém roztočů bychom měli hledět jako na vážnou záležitost ještě dříve, než dojde k masivnímu zamoření terária. Roztoči nezůstávají po celou dobu pouze na těle hada, ale dokáží se vyšplhat po teráriu tak, aby se dostali na místo na těle zvířete, které jim nejvíc vyhovuje, tj. nejsušší místo mezi šupinami, a kde by se mohli v noci živit krví. Pokud je jich velký počet, mohou roztoči navodit stres, způsobit problémy se svlékáním, chudokrevnost, ztrátu chuti k jídlu a případnou smrt chovaného zvířete. Mají schopnost přenášet viry z krve jednoho hada do druhého. Jednotliví roztoči plazů jsou menší než špendlíková hlavička, vypadají, jako by měli ostny, mají šedou barvu a po nasycení krví zčervenají. V silně zamořeném teráriu je možno roztoče vidět, jak běhají okolo hada. Obzvláště ráno je dobře pozorovatelný jejich stříbřitý práškovitý trus na krajtí kůži. Roztoči se velmi často dostávají do terária s novými zvířaty, která neprošla karanténou. 
Roztoče je možno zneškodňovat použitím běžných insekticidů (dají se používat insekticidy určené k hubení hmyzu v domácnosti). Malé kousky svleků postříkané insekticidem a ponechané v proděravělé krabici v teráriu, mohou zabíjet volně se pohybující roztoče. Odstraňte krabici se svleky po třech dnech a poté opakujte stejný postup po deseti dnech, aby došlo k usmrcení nově narozených roztočů. Dvě nebo tři takovéto procedury obvykle zničí všechny roztoče v teráriu. Musíte však zabránit krajtám v přístupu do uvedené krabice. 
Klíšťata se často vyskytují přisátá na kořisti plazů, ačkoli jen zřídka tímto způsobem přelézají na krajty. Klíšťata dorůstají do délky 5 mm. Přisají se pomocí svých ostrých kusadel na hadí kůži, obvykle na nepřístupném místě mezi šupinami, často v okolí kloaky nebo pod tlamou. Nepokoušejte se klíště vytáhnout tahem, protože se může utrhnout hlavička klíštěte, zůstat v kůži a později způsobit infekci. Tělo klíštěte je třeba nejprve postříkat malým množstvím alkoholu (lékařský líh, denaturovaný líh nebo třeba několik kapek rumu), aby povolila kusadla. Klíště poté můžete jemně vytáhnout pinzetou nebo tahem mezi palcem a ukazovákem. 

Endoparazité: Nejhojnějším druhem endoparazitů (parazitů žijících uvnitř těla) u hadů jsou rozmanité druhy střevních červů, nejběžnější jsou roupi, hlístice a tasemnice. Obvykle všichni volně žijící hadi jsou napadeni červy některé z forem výše uvedených, ale ve většině případů neznamenají pro hady nebezpečí. Nicméně v období stresu (např. v zajetí působením nevhodné teploty, hladověním nebo působením jiných chorob) může dojít ke snížení imunity zvířete a většímu rozmnožení červů. Tyto spouštěcí mechanismy zapříčiňují růst červů do větších rozměrů nebo masivní zvýšení jejich počtu, což vede k chudokrevnosti hadů, jejich všeobecné letargii, ztrátě chutě k jídlu a v některých případech i k úhynu zvířete. Nakažení odhalí běžná mikroskopická zkouška trusu ve veterinární laboratoři. Pro případ léčení těchto problémů existuje větší množství přípravků pro hubení červů, které se mohou podávat prostřednictvím potravy nebo trubicí do žaludku. 

Problémy s kůží: nejfrekventovanějším typem problémů, které postihují krajty, jsou roblémy se svlékáním kůže. Tyto problémy mohou být způsobeny zamořením zvířat roztoči, jakožto následek stresu z koupě a transportu, eventuálně rozličnými jinými faktory. Zamoření roztoči musí být co nejrychleji zlikvidováno a hadovi je třeba pomoci se svlekem staré pokožky. Zdravé krajty mohou svlékat kůži bez problémů, třeba i v průběhu několika let. Je to přirozený proces, který odpovídá růstu zvířete. Kůže se normálně svléká v jednom kuse a celá procedura by neměla zabrat více než několik hodin. Nezdravost kůže mohou způsobovat různé faktory. Choroboplodné zárodky se množí ve staré kůži a tato infekce kůži narušuje, což má za následek její roztržení, případně jiné zdravotní poruchy, na kůži pak vznikají skvrny. Narušená stará kůže se musí uvolnit a stáhnout z hada v přiměřené teplé vodě. 
Další infekcí tělního povrchu mohou být abscesy, které se projevují jako boule na kůži. Abscesy jsou příčinou další infekce, která se postupně rozšiřuje i na další místa, kde vznikají další boule. 
Abscesy by měly být konsultovány s veterinářem, který většinou zahájí léčbu antibiotiky. Na některých místech může být absces chirurgicky otevřen, vyčištěn a posléze zašit. 

Problémy s očima: Protože jsou hadovy oči chráněny průhlednou šupinou, jsou oční choroby relativně řídké. V případě zranění očí narůstá na této šupině šupina další a dochází tak ke druhému svlékání kůže v těchto místech. Nepokoušejte se strhávat starou šupinu, ale sdělte své problémy veterináři. 
Jiným problémem, který se objevuje, je nesvlečení staré kůže na oční šupině. Tento problém nastává většinou spolu se špatným svlékáním celého těla. Dvě i více nesvlečených kůží může překrývat oční šupinu, která pak krvácí. Kůže může být svlečena po namočení hada na několik minut do vlažné vody a po vysušení nedráždivou tkaninou. Kůži se pak můžeme pokusit svléknout ve vlhkém prostředí. Při svlékání nepoužívejte ostré nástroje, které by mohly být nebezpečné pro oči zvířete. V těžších případech se obraťte na veterináře. 

Dýchací problémy: dýchací problémy jsou u krajt relativně obvyklé. Postiženým krajtám se těžko dýchá, nozdry jsou neprůchodné a vytéká z nich výtok. Symptomy těchto problémů mohou být zmírněny přenesením nemocného hada do teplého, suchého a dobře větraného terária. Vážnější případy by měl léčit veterinář, který obvykle nasadí léčbu antibiotiky. 

Infekce způsobené prvoky: některé střevní infekce mohou být zapříčiněny prvoky. Nejvýznamnější z nich je améba nazvaná Entamoeba invadens. Choroba způsobená tímto prvokem může rychle nabrat u chovaných zvířat epidemické proporce. Jejími příznaky jsou hubnutí a dehydratace. Léčba musí být konsultována s veterinářem, který léčí zvíře metronidasolem podávaným trubicí do žaludku. Jedná se o velmi efektivní léčbu. 

Bakteriální infekce: krajty může napadnout široká škála bakterií žijících uvnitř těla. Infekce salmonely může být dokonce přenesena z člověka na zvíře (často se tak stává u vodních želv). Proto je důležité si řádně umýt ruce při čištění terárií nebo braní zvířat do rukou. U krajt se salmonely projevují vodnatostí, nazelenalým zbarvením a zakaleností. Konsultujte problémy s veterinářem, který s největší pravděpodobností nasadí léčbu antibiotiky.