Obydlí

 

Obydlí krajty královskéObrazek

Hadí miláčci se chovají v teráriu, viváriu nebo v kleci, nazvěte si to jak chcete. Ubytování pro hady si musíte nachystat nejdříve. Není to těžké, ale hlavním pravidlem týkajícím se konstrukce terária je skutečnost, že musí vydržet po celý život chovaného jedince. Standardním vybavením každého typu terária je krytá žárovka. Je však si uvědomit, že nedávno moderní terária jsou již dnes díky novým technologiím zastaralá. Můžete si koupit hotová a vybavená terária se všemi podmínkami, které jsou pro chov potřebné. Tato terária mohou být vyrobena z kovu, tvrzeného skla nebo ze dřeva. 

Skleněné terárium 
Mladé krajty se spokojí s bývalým akváriem po rybičkách, kam má přístup vzduch a kde je nádrž s vodou. Nádrž o rozměrech 90x45x45 cm je adekvátní pro chovance do délky 90 cm. Mějte na paměti, že hadi se mohou natáhnout do značné výšky. Jestliže terárium zakryjeme, pak hadi neutečou. A pokud utečou, mohou Vám dát dostatečnou lekci, když je budete chytat. Samozřejmě, že by nádrž měla být zabezpečena, ale dobře větrána, např. víčkem, ovšem nejlépe je pořídit si konstrukci, ve které bude již instalováno topení a osvětlení. 
Aby se hadi uchránili před úrazem elektrickým proudem, musí být vodiče pod napětím uchyceny v pevné konstrukci. Stejně tak je dobré ochránit hada pře spálením síťkou kolem žárovky. 

Dřevěné terárium 
Jak porostou, budou Vaše krajty požadovat větší prostor. Mnoho chovatelů využívá s úspěchem dřevěná terária se skleněnou přední deskou. Tato terária je možno jakkoli přizpůsobit, takže je můžeme ať již velikostí nebo tvarem umístit do každého rohu. Mohou stát také samostatně nebo být fixována do konstrukce nebo k nábytku. Přední skleněná dvířka mohou být v rámu či bez něj, na panty nebo šoupací, ale v žádném případě v nich nesmí být otvory, kterými by mohli hadi uprchnout. I zcela hladké a silní krajty zvládnou prolézt i opravdu úzkou dírou! 
Pokud jde o konstrukci terária, fantazii a vynalézavosti se meze nekladou. Vždyť některá ideální terária bývají udělána ze starých skříní, kuchyňských skříněk, beden od televize apod. Každý takový kus nábytku lze jednoduše upravit, například zesílením podlahy nebo instalací vodní nádrže. Obvykle bývá inspirativní se podívat, v jakých nádržích žijí zvířata v nejbližším obchodě – zverimexu. 
Protože jednou krajty určitě přesáhnou velikost 90 cm, je nejlepší jim postavit příbytek větší, který jim vydrží do konce života. Terárium o velikosti 120x75x90 cm je optimální pro párek dospělých krajt. Pro výrobu opravdu pevného terária je nejlepším materiálem nepochybně 10 mm překližka. Dřevotříska, laťovka nebo klasická deska se sice dají také použít, ale veškeré tyto materiály mají větší sklon k absorpci vlhkosti z okolí než překližka. Doporučuje se jejich chemické ošetření, po kterém by mělo následovat dostatečné odvětrání a dvojitý nátěr dobrým, netoxickým lakem. Na lepení vodní nádrže je pak vynikající laminátová pryskyřice. 

Vyhřívání terária 
Tvorové žijící v tropech, jako jsou krajty královské, potřebují ve všech ostatních areálech mimo tropy dodatečné vyhřívání po celý rok. Teplota vzduchu v teráriu pro krajty by se měla pohybovat v rozmezí 25-31°C přes den se snížením v noci na 20-23°C. V domech, které jsou více vytápěny, není nutno topit přes noc, pouze vypněte osvětlení terária na noc a ráno je opět zapněte. Střídání teploty a osvitu „den – noc“ je důležité. Chybou, kterou chovatelé dělají, je udržování stále stejné teploty. Toto Vašim hadům neprospívá. K pozorování teploty si pořiďte teploměr a pro její automatickou regulaci termostat. 
V obchodech je možno zakoupit velké množství ohřívacích těles, ale pro akvárium popsané shora zcela postačí obyčejná žárovka. Můžete zkoušet nakolik žárovka určitého výkonu vytopí terárium než se Vám podaří objevit žárovku se správným výkonem, ale asi 75 wattová žárovka řízená termostatem je optimální pro terárium popsaných rozměrů. Žárovka může být instalována ve víku nádrže a zajištěna smyčkou z drátu. Je dobré umístit ji jen do jednoho rohu terária, kde bude teplota nejvyšší. Toto mohou hadi využít, aby se mohli přesouvat z teplejší části terária do chladnější, podle svých potřeb. Pokud potřebujete přitápět i v noci (máte-li terárium umístěno v nevytápěné garáži nebo venku), je možno topit bez osvitu nízkowattovou červenou nebo modrou žárovkou, která bude v noci využita pouze pro udržení správné teploty. 
Ve větším teráriu budete potřebovat mnohem výkonnější topení. Přichází v úvahu silnější infračervené lampy (150 W a více) nebo trubkové topení. Bude tedy nutno, aby jste se po něčem přístupném podívali. Nejlepší jsou všechny formy topení řídit termostatem. Je však nutno, aby se krajty nedostaly do přímého kontaktu s topením, protože v mnoha případech se hadi vyhřívají obtočení okolo topení a mohlo by dojít k jejich popálení. 
I když teplota v teráriu může být pro hady optimální, hadi rádi vstupují do vody, a ta by neměla být o moc chladnější než okolní teplota, neřku-li studená. Ideální teplota vody je 22-26°C po celý den i v noci. Pokud dojde k poklesu teploty vody, vždy přidáme vlažnou, aby se voda ohřála na optimální teplotu. Jako dražší alternativu je možno použít termostatem řízený ohřívač vody určený pro akvária, který však chráníme plastikovým obalem zatíženým cihlou nebo něčím podobným.

Obrazek

Osvětlení 
Krajty v přírodě jsou sice nočními tvory, ale střídání dne a noci na ně má vliv. Jejich terárium proto musí být adekvátně přes den osvětleno. Mnoho firem vyrábí zářivky, které vyzařují tzv. denní světlo nebo světlo se širokým spektrem. Tyto zářivky mohou být použity v kombinaci s běžným výše popsaným tepelným zdrojem (míněny žárovky) – které spolu vytvářejí vynikající osvětlení terária. Sice je uváděno, že celé spektrum světla není pro krajty nezbytné, ale studie dokazují, že dospělé páry všeobecně lépe přijímají potravu a lépe prospívají, pokud mají osvětlení o celém spektru. 

Větrání 
Větrání v uzavřených teráriích má velký význam. K napodobení běžného života volně žijících zvířat je nutná pravidelná a účinná výměna vzduchu. Nejjednodušším způsobem, jak odvětrávat terárium je umístit větrací otvory jeden u dna a jeden v horní části terária. Proudění vzduchu pak zabezpečuje topení, které žene teplý vzduch horním větracím otvorem ven, přičemž dolním dochází k nasávání čerstvého vzduchu. Pokud použijete větrací otvor, který je možno otevírat a zavírat jak je zapotřebí, budete schopni kontrolovat větrání dle potřeby a můžete tak zamezit případnému vzniku extrémních vzduchově-teplotních rozdílů. 

Zařízení terária 
Účelným je zařízení terária tehdy, pokud ho lze snadno hygienicky ošetřovat. Vaše krajty budou vyžadovat podlahovou krytinu, vodní nádrž, kořeny, po kterých budou moci šplhat a místo, kde budou moci provádět svlek kůže. 
Papírové ubrousky nebo noviny mohou být použity jako podlahová krytina pro mladé hady. Jejich výhodou je to, že mohou být jednoduše a často dle potřeby měněny. Pro větší krajty pak můžete použít drobné oblázky, které se dají měnit a čistit v pravidelných intervalech. Někteří chovatelé mají dobrou zkušenost s umělým trávníkem, koupelnovými rohožemi nebo starými kousky koberce. Je hlavně důležité, aby se dal podkladový materiál dobře omývat nebo čistit a aby se dal případně použít i vícekrát. 
Protože krajty královské příležitostně rády šplhají, měla by být k tomu v teráriu uzpůsobená větev nebo skupina větví. Právě možnost šplhání zlepšuje zažívání, fyzickou kondici a podporuje svlékání. Větve musí být dost silné, aby udržely hada a pevně ukotvené proti uvolnění, nejlépe v podlaze a ve vaně. 
Krajty královské jsou plaché a proto se většinou tisknou jedna k druhé do vhodných úkrytů, kterými mohou být dutiny nebo škvíry. Ve volné přírodě většinou využívají dutiny stromů nebo větví, a kořenový systém živých a spadlých stromů. Někdy vezmou zavděk i škvírami mezi kameny nebo norami ostatních zvířat. Vhodné lepenkové nebo papírové krabice (např. krabice od bot), které je možno po zašpinění dobře vyměnit , úplně dostačují jako úkryt, ovšem většinou vadí, že nejsou moc estetické. Někteří chovatelé pak používají ptačí budky, ve kterých se pro zjednodušení čištění dělá otevírací víko. Nejvíce atraktivní a praktické jsou asi duté větve. Pokud budete takovou shánět nebo vyrábět, volte tu, která má větší dutinu na jedné straně, ale jinak je provrtána příčně, takže se had do ní bude moci ukrýt a zároveň bude vidět.